Menu
Człowiek, który nie czyta dobrych książek, w niczym nie jest lepszy od tego, który w ogóle nie umie czytać

Mark Twain

Jak napisać dobrą książkę

Przedstawiamy klasykę gatunku czyli rady samego Samuela Langhorne Clemensa – amerykańskiego pisarza szkockiego pochodzenia, ale także satyryka, humorysty i wolnomularza bardziej znanego szerokiej publiczność jako Mark Twain. Zgodnie z zasadami stworzonymi przez niego dobra książka powinna posiadać następujące cechy:

  1. Powinna mieć jakiś swój cel i dokądś zmierzać.
  2. Poszczególne sceny opowieści powinny stanowić jej niezbędne części i służyć jej rozwijaniu.
  3. Postaci powinny być pełne życia, poza tymi, które są martwe, a czytelnik powinien zawsze być w stanie odróżnić jedne od drugich.
  4. Postaci występujące w opowieści, zarówno żywe jak i martwe, powinny mieć uzasadniony powód, by w niej występować.
  5. Kiedy postaci angażują się w rozmowę, winna ona przypominać rozmowę ludzi, i być rozmową jaką istoty ludzkie byłyby skłonne przeprowadzić w zaistniałych okolicznościach, mieć jasne znaczenie, równie jasny cel, winna być istotna, trzymać się danego tematu, zainteresować czytelnika, pomóc się rozwijać opowieści i skończyć się, kiedy jej uczestnicy nie będą mieli już nic do powiedzenia.
  6. Kiedy autor opisuje charakter postaci, jej zachowanie i prowadzone przez nią rozmowy winny pasować do w/w opisu.
  7. Jeśli postać na początku akapitu wygłasza przemowę będącym żywym przykładem najwyższej jakości retoryki z bogato ilustrowanych, ręcznie oprawionych w cielęcą skórę ksiąg z dziewiętnastowiecznymi opowiastkami, to na jego końcu nie powinna mówić niczym Murzyński pieśniarz.
  8. Ani autor, ani postaci występujące w opowieści nie powinni wciskać czytelnikowi bezsensownych głupot ubierając je w piękne słówka jak "mistrzostwo drwala – subtelna sztuka której tworzywem las".
  9. Postaci powinny zdawać się w swoich działaniach na możliwości, a nie na cuda. A jeśli zdarzy się tak, że napotkają na swojej drodze cud, autor powinien tak go umiejscowić, by wydawał się być uzasadniony i prawdopodobny.
  10. Obowiązkiem autora jest sprawić, by czytelnika zainteresowały postacie występujące w opowieści i ich losy. Powinien sprawić, by czytelnik kochał dobrych bohaterów, a złych
    nienawidził.
  11. Postaci występujące w opowieści winny być na tyle dokładnie opisane, by czytelnik mógł przewidzieć jak się zachowają w danej sytuacji krytycznej.
  12. Powiedz ustami postaci to, co powinny powiedzieć, a nie ledwie się o to ocieraj.
  13. Używaj właściwego słowa, nie tego, które jest jego piątą wodą po kisielu.
  14. Unikaj przesady.
  15. Nie pomijaj istotnych szczegółów.
  16. Unikaj niechlujstwa formy.
  17. Stosuj się do zasad gramatyki.
  18. Pisz stylem jasnym i prostym.

Patroni medialni

  • lubimyczytac.pl
  • www.cogito.com.pl
  • efantastyka.pl
  • recenzjum.pl
  • gildia.pl
  • bookgeek.pl
  • rynek-ksiazki.pl